Meditáció 2. – a „semmittevés” művészete

Mivel a meditációról írt írásom népszerű volt közöttetek, úgy érzem folytatni kell, lévén, hogy főleg a kezdőtanfolyamon igen nagy hangsúlyt fektetünk a meditáció gyakorlására, és a meditáció lényegi részét próbálom átadni minél alaposabban.

A meditáció tehát nem más, mint a cselekvőképesség szándékos hiánya, a nem gondolkodás állapota, amikor arra koncentrálunk, hogy nem veszünk részt aktívan a világ dolgaiban, nem akarjuk formálni vagy alakítani, ebben az állapotban nem teszünk semmit, de ezt éberen, koncentrált állapotban tesszük.

Nem ábrándozás, nem relaxáció, nem képzelgés, nem fantáziálás, egyszerűen semmittevés. Ha belegondolsz éber állapotban, most amikor a cikkemet is olvasod, teljes lényeddel a figyelmed ide fordítod, és én arra kérnélek, hogy egy tized másodpercig ne gondolj abszolút semmire, valld be, hogy nehezen menne.

Értelmünknek magas elvárásai vannak, a folyamatos gondolatok, amelyek fejünkben élnek, újra és újra termelődnek szinten tartják azt az alapvető paradox helyzetet, hogy nehogy véletlenül a semmittevés állapotába kerüljünk. Ehhez még társul az a jelenség, hogy mindenhonnan információval bombáznak, és ahhoz, hogy az ember „képben legyen” szinte az égvilágon mindennel, iszonyatos mennyiségű gondolatot kell futtasson egyszerre.

A meditáció ezzel szemben a totális elvárás mentesség. Mivel a gondolkodó tudatot kikapcsoljuk, ha úgy tetszik, lecsendesítjük, ezért a meditációtól nem várhatunk el semmit. Ha elvárással ülünk le meditálni, akkor máris elrontottuk azt a fenséges „játékot”, amelyben megtapasztalhatjuk a semmittevés és nem gondolkodás állapotát.

Igen, jól olvastad, ha eljutsz idáig, egy teljesen más állapotba kerülsz, konkrétan agyadnak az a területe válik aktívvá, ahova a pozitív érzelmek kötődnek! Ez nem más, mint az öngyógyítás képességének felszínre hozása, ezzel pedig elérkeztünk az igazi célunkhoz, hogy önmagunk egészségét fizikai és mentális szinten a szó szoros értelemben a kezünkbe vegyük.

Félreértés ne essék, nehogy azt gondold, hogy most leülsz, és innentől valóban meditálni is tudsz, a meditáció elsajátításának helyes technikája kitartó gyakorlást igényel, ám teljes magabiztossággal állíthatom, hogy a gyakorlás ebben az esetben megtermi a maga csodálatos gyümölcsét, és egy hihetetlen utazásban lesz részed, megismerheted saját önvalód, megtapasztalhatod milyen a nem gondolkodás állapota!

Tanulj meg velem meditálni! Ehhez nem kell mást tenned, mint  jelentkezni a  tanfolyamra, és elfogadni a segítségemet!

Menü